Jydsk På Næsen - Til Lejligheden

Jydsk
2026-11-05 Met de naam Jydsk På Næsen, dat letterlijk "Juts op de neus" betekent, wil deze folkgroep hun herkomst benadrukken. Zij hebben zich vernoemd naar een idioom dat gebruikt wordt om aan te geven dat iemand onmiskenbaar uit Jutland (het Deense vasteland) komt. Dit gezelschap werd in 1979 opgericht en heeft de twee violisten Ivan Damgård en Michael Sommer als vaste kern. Inmiddels zitten Jesper Vinther Petersen (accordeon) en Benny Simmelsgaard (contrabas) er respectievelijk vijftien en vijf jaar bij.

Op Til Lejligheden ("Voor de gelegenheid") staan maar liefst zeventien composities, die allen voor een speciale gelegenheid door de leden van de groep zijn gecomponeerd. Deze gelegenheid geldt voor vrienden, collega's en ook voor elkaar. Een objectieve muziekliefhebber, die geïnteresseerd is in de Deense cultuur kan er ook nog wat van leren.

Zo is tijdens de kobberbryllup (de koperen bruiloft) het gebruikelijk dat de gasten het paar 's ochtends vroeg wekken met een serenade, waarna het echtpaar samen een wals danst: de ‘Kobbervalsen’. De uitvoering van het kwartet is werkelijk prachtig en een van de beste muziekstukken op dit album. Met ‘Bryllupshamborger’ wordt de muziek gekoppeld aan de hamburger, een populaire keuze als avondsnack na de bruidswals. De compositie heeft een strakke structuur, waar uiteindelijk een violist uitbreekt om even later de originele melodie weer op te pakken.

Het merendeel van de muziekstukken zijn geschreven om op te dansen. Je kunt je je voorstellen dat ‘Jubi Polka’ en ’10-Års Polka’ voor een goede folk dansavond kunnen zorgen. Met ‘Sølvbryllups Sekstur’ verzorgen zij een langzame dans, dat voor een welkom afkoelmoment voor de meeste aanwezigen zal zorgen. Dat duurt niet lang: je kunt niet stilzitten op het heerlijke ‘Jespers Fiddle-firetur’. Als je niet beter wist, zou je denken dat je in Ierland bent beland.

Hoe anders is het weifelende ‘Slingrevals’, dat een stuk serieuzer overkomt. Het is een van de meer complexere nummers op het album, neigende naar bluegrass. Het viertal weet verder met hun muziek een aantal thema’s mooi in beeld te brengen. Je hoort hoe ‘Den Grimme Ælling’ ("Het lelijke eendje" van Hans Christian Andersen) zich staande houdt in de wereld. Je voelt nog enigszins de kou, wanneer de viool ‘Den Sidste Vinterdag’ (“De laatste winterdag”) opent. Het hoopvolle geluid van ‘Forårssol’ geeft daarentegen aan dat de voorjaarszon er weer aankomt.

Met zeventien composities, waarbij de beide violen de boventoon voeren, is het album wat te lang om in een keer te beluisteren. De mooiste stukken staan verdeeld op deze verzameling en zijn meer dan de moeite waard om voor te gaan zitten. Met de overige nummers kun je je laten verdwijnen in een groot gezelschap en dansend de avond in gaan.
Recensent:Hendrik Goos Artiest:Jydsk På Næsen Label:Xango Music
Cover The Nine Wives - The Nine Wives

The Nine Wives - The Nine WivesBij het promotie exemplaar van het debuutalbum van The Nine Wives zit een...

Extensa

Extensa - Echomora De band Extensa komt uit Poznan, Polen en is in 2021 opgericht. Het...

ZOEKEN IN CD-RECENSIES

 

OF SELECTEER OP GENRE, ARTIEST, LABEL, RECENSENT